Okey En Az Kaç Kişiyle Oynanır?

Okey çok eski zamanlardan beri insan hayatında olan bir masa oyundur. İlk Çin’de oynanan bu oyun zaman ile daha da gelişiyor, günümüzde de varlığını koruyor. Kıraathanelerde ya da kafelerde oynatılan okey, günümüzde cep telefonları, bilgisayar ya da tabletlerden de sanal olarak oynanabiliyor.

Okey Nedir?

Okey bir masa oyunu olup okey en az kaç kişiyle oynanır sorusunun cevabı merak edilir. Okey, normalde 4 kişi ile oynansa da 4 kişinin bulunamadığı zamanda 3 hatta 2 kişi ile de oynanabilir.

Toplam 106 tane taşı olan okey seti, 1 ile 13’e kadar numaralandırılır. Her sayıdan 2 tane ve 4 ayrı renkte bulunur. Sayılar haricinde de 2 tane sahte okey taşı vardır. Dağıtılan taşlar oyuncular tarafından ıstekaya dizilir. Kalan taşlar da kapalı olarak şekilde masanın ortasına konulur.

Taş Dağılımı

Taşlar öncelik ile 7’li balya şeklinde dizilir. Her tur oyununda farklı kişi taşları dağıtır. Taşları dağıtan kişi yanındaki oyuncuya 15 taş verir; çünkü bu oyuncu oyuna başlayacak kişir. Taş dağıtan kişi ve diğer oyuncular da 14 taş alır. 4 kişi ile oynandığında bu dağılım geçerli olur. Taşları dağıtan kişi her tur farklı biri olur ve bu döngü bu şekilde devam eder. Oyun, fazla taşı olan kişinin taş çekmeden taş atması ile başlar.

Okey oyunu tekli oynanabileceği gibi çiftli de oynanabilir; ancak çiftli okey oyunlarında kesinlikle ile 4 kişi ile olunması gerekir. 4 kişiden az oynanan oyunlarda çiftli oyun oynama şekli yapılamıyor.

Oyundaki Amaç

Oyunda amaç, oyuncunun elindeki taşları oyun kurallarına göre dizmesi ve tamamlanmış hale getirmesi şeklinde olur. Elini en çabuk bitiren oyuncu oyunu kazanır. İskambil kağıt oyunlarında da olduğu gibi okey oyununun da da oynayan kişiler taşları takip etmesi çok önemlidir. Taşların çıkışını takip ederek ona göre hamle yapılır ve taş dizilir. Taşlar takip edilerek gerekir ise yapılan perler bozularak yenileri oluşturulur. Taş takibi yapılması büyük ölçüde oyunun kazanılmasını da sağlıyor. Okey taşının gelmesi de oyuncuya ayrı bir avantaj sağlıyor.

Son Eklenenler