Okey Oyna

Okey Kaç Kişi ile Oynanır

Okey çok eski zamanlardan beri insan hayatında olan bir masa oyundur. İlk Çin’de oynanan bu oyun zaman ile daha da gelişiyor, günümüzde de varlığını koruyor. Kıraathanelerde ya da kafelerde oynatılan okey, günümüzde cep telefonları, bilgisayar ya da tabletlerden de sanal olarak oynanabiliyor.

Okey Nedir?

Okey bir masa oyunu olup okey en az kaç kişiyle oynanır sorusunun cevabı merak edilir. Okey, normalde 4 kişi ile oynansa da 4 kişinin bulunamadığı zamanda 3 hatta 2 kişi ile de oynanabilir.

Toplam 106 tane taşı olan okey seti, 1 ile 13’e kadar numaralandırılır. Her sayıdan 2 tane ve 4 ayrı renkte bulunur. Sayılar haricinde de 2 tane sahte okey taşı vardır. Dağıtılan taşlar oyuncular tarafından ıstekaya dizilir. Kalan taşlar da kapalı olarak şekilde masanın ortasına konulur.

Taş Dağılımı

Taşlar öncelik ile 7’li balya şeklinde dizilir. Her tur oyununda farklı kişi taşları dağıtır. Taşları dağıtan kişi yanındaki oyuncuya 15 taş verir; çünkü bu oyuncu oyuna başlayacak kişir. Taş dağıtan kişi ve diğer oyuncular da 14 taş alır. 4 kişi ile oynandığında bu dağılım geçerli olur. Taşları dağıtan kişi her tur farklı biri olur ve bu döngü bu şekilde devam eder. Oyun, fazla taşı olan kişinin taş çekmeden taş atması ile başlar.

Okey oyunu tekli oynanabileceği gibi çiftli de oynanabilir; ancak çiftli okey oyunlarında kesinlikle ile 4 kişi ile olunması gerekir. 4 kişiden az oynanan oyunlarda çiftli oyun oynama şekli yapılamıyor.

Oyundaki Amaç

Oyunda amaç, oyuncunun elindeki taşları oyun kurallarına göre dizmesi ve tamamlanmış hale getirmesi şeklinde olur. Elini en çabuk bitiren oyuncu oyunu kazanır. İskambil kağıt oyunlarında da olduğu gibi okey oyununun da da oynayan kişiler taşları takip etmesi çok önemlidir. Taşların çıkışını takip ederek ona göre hamle yapılır ve taş dizilir. Taşlar takip edilerek gerekir ise yapılan perler bozularak yenileri oluşturulur. Taş takibi yapılması büyük ölçüde oyunun kazanılmasını da sağlıyor. Okey taşının gelmesi de oyuncuya ayrı bir avantaj sağlıyor.

Okey 3 Kişi ile Oynanır mı?

Okey oyunu tüm toplumlarda olduğu gibi Türk toplumunda da sevilen bir oyundur. Boş vakitleri en eğlenceli şekilde geçirmeyi sağlayan bu oyun, ev ortamında 3 kişiyle oynanılsa da 4 kişiyle daha eğlenceli olarak oynanmaktadır. Okey 3 kişi ile oynanır mı sorusuna verilecek cevap bu bakımdan 4 kişi ile oynamak daha zevkli olacaktır cevabıdır. İki kişiyle dahi fiziksel olarak oynanan bu oyunun en eğlenceli şeklini ise 4 kişiyle oynamak sağlar. Online ortamdan da son dönemde en renkli şekilde oynanan oyunda kazanmak için taş takibi yapmak şarttır.

Okey Oyununun Kazanma Sırları

Okey oyunu 14 er taşla oynanan bir oyundur. Bu oyunda perler ve aynı sayıların farklı renklerle dizilişi eli açmak için yeterli olacaktır. Oyunda her oyuncu yerden taş alma ya da rakibinin attığı taşı alma şeklinde oyuna devam eder.

Okey oyununda;

Gösterge,
Okey,
Sahte okey kullanımına dikkat edildiğinde kolay bir şekilde kazanmak mümkün olacaktır.

Online Okey Oynamanın Keyfi

Okey oyununu mekanlarda masa başında oynamanın keyfi bir başka olsa da, online ortamdan da oynamak çok keyiflidir.

Taş dağıtma derdi olmadan,
Okey oynamak için kişi aramak zorunda kalmadan,
Taşları elinizle dizmek zorunda kalmadan,
Skor yazmak gerekmeden internetten ya da indirilerek okey oynanabiliyor. Hızlı bir grupla okey oynamak sıkıntı atmak için en güzel seçeneklerden birini oluşturuyor.

Okey Oyununda Kazanmak

Okey oyuncularının genel anlamda şans gözüyle baktığı oyunda taş takibi son derece önemlidir. Oyunda çıkan taşları beklemek, oyunu kazanmayı yok edecek bir etmendir. Okey oyununda 106 taş bulunur ve bu oyundaki tüm taşlar çifttir. Bu nedenle aynı taşın iki tanesinin çıkması o taşın oyuncuya gelmeyeceği anlamına gelir.

Taşların dizilişi ve elin değiştirilmesi oyunu kazanmak için güzel bir değişikliktir. Eğer okey oyununu kazanmak istiyorsanız bu detaylara dikkat etmeniz şarttır. Okey oyunu 4 kişiyle oynanan eşsiz zevkli bir oyundur. Bu oyundan zevk almak için kazanmak gerekir. Hiç kazanmadan okey oynamak kişiyi strese sokacağından oyun takip edilmeli ve çıkan taşlar beklenilmemelidir.

Bir cevap yazın