Okey Kuralları

Okey genelde 4 oyuncu olarak oynanır. Ancak eksik oyuncu olması durumunda 3 kişi de okey oynayabilir. Okey oyununda her renkten 1’den başlayarak 13’e kadar olan sayılardan ikişer tane vardır. İki tane de okey olarak açılan sayının yerine kullanılmak üzere “sahte okey” taşı bulunmaktadır. Okey oyununda saat yönünün tersinde işleyen bir taş dağıtma ve oynama sırası bulunur. Toplamda 106 adet taşla oynanır ve taşlar 5’erli olarak dizilir. Bu dizilimde 1 tane taş fazla kalır. Bu fazla taş dağıtıcı tarafından kendisinden sonra gelen ilk oyuncuya verilir. İlk oyuncu hiç taş çekmeden elindeki fazla taşı (işine yaramayan) atarak oyunu başlatır.

Okey Taş Dizme Kuralları

Okey oyuncuları 14’er tane taşla belirli kurallara uygun olarak sayı kombinasyonları yapabilir. Okey kuralları gereğince elin bitmesi için 14 taşın en az üçlü per halinde olması ve 15’inci taşında bitmek için boşta olması gerekmektedir.

Okey oyununda yapılabilecek per dizilişleri şöyle olabilir;

  • Ayın renkten en az üç seri sayı 4-5-6 gibi
  • Aynı renkten 12-13-1 olarak dizilebilir
  • Farklı renklerden aynı sayılar Sarı 8- Mavi 8- Siyah 8- Kırmızı 8 gibi (enaz 3 tane)
  • Aynı renkten aynı sayılardan oluşan çift gruplama (Bitmek için 7 çift gerekir)
  • Okey kullanılan perler aynı renkten 9-10 ve 11 yerine Okey gibi

Okey tek bir sayının yerine kullanılır. Örneğin kırmızı 6-7-Okey-10 yapıldığında okey taşı burada sadece 8 sayısının yerine kullanılmış olur ve 9 olmadığı için 10 sayısı boşta kalır. İndirokey.net tarafından herkesin anlayabileceği basit yönlendirmelerle hemen okey oynamaya başlayabilirsiniz.

Okey Oyununda Bitme Kuralları

Bir okey oyuncusu sıra kendisine gelmeden önce bitemez. Okey oyuncusu elinde bulunan perlerin hatalı olması durumunda bitemez. Örneğin 6-8-7 normal koşullarda sıralı sayılardır. Bu sayıların 6-7-8 şeklinde düzenlemeyen oyuncu bitemez. İndirokey.net üzerinde bulunan otomatik per oluşturma kolaylığı ile oyuncular rahat bir şekilde oyunlarını takip edebilir. Okey oyununda en sık yapılan hatalı dizilimlerden biri de 12-13-1 ve 2 şeklinde yapılan sıralamadır. Okey oyununda bu sıralama sadece 13’ten sonra 1 gelecek şekilde olmalıdır.

Son Eklenenler