Okey Nasıl Açılır?

Okey oynayan ve bu konuda oldukça fazla eğlenme şansı bulan insanların ilk olarak emin olmaları gereken konu temelde okey nasıl açılır sorusu olmalıdır. Okey oynamak isteyen kişilerin bilmesi gereken konulardan bir tanesi de kurallar olmalıdır. Kuralların az olması ve oldukça temel konulardan meydana gelmesi oyunun daha çok tercih edilmesine olanak tanır.

Bunun için okey taşının ne olduğu, nasıl kullanıldığı veya neden oyunun açılmasında önemli bir yeri olduğu konusunda eksik bilgi sahibi olmak oyunun gidişinin değişmesine neden olacaktır. Bundan dolayı mutlaka kurallara hakim olmak önerilir. Oyunu keyifli kılan durum kurallara göre oyunu devam ettirmenin kolay olmasıdır.

Okey Nedir?

Oyuna adını veren ve bu nedenle de önemli olan okey taşının anlamı aslında joker olarak kullanılmasından kaynaklanır.

İlk olarak nasıl belirlendiğini anlamak gerekir:

  • Oyunu ilk olarak başlatacak olan kişinin iki kez zar atması gerekir.
  • Zarların sırası sıra ve numarayı belli eder.
  • Zarlara uygun olarak rakam açılır.
  • Açılan rakamın bir üstü okey taşıdır.

Bu taşın önemi oyun boyunca taşlarınızı dizerken istediğiniz her taşın yerine kullanmanız olarak açıklanabilir. Bunun için okey taşını bulmak oyunu büyük ölçüde sizin açınızdan kolaylaştırır.

Oyunun Kuralları Nelerdir?

Oyunun en temel kuralı 14 taş ile oynanmasıdır. Her zaman fazla olan taş oyunun bitmesine neden olacak olan taştır. En az 3 taş yan yana gelecek şekilde dizilebilir. Bunun anlamı aynı renkten olacak şekilde dizildiğinde rakamların arasında sıralama olması gerektiğidir. Farklı renkler olduğunda ise sayıların aynı olması beklenir. Bu sayede rakamlar dizilir. Sahte okey adı verilen okey ise açılan okey rakamının yerine kullanılır. Yani kırmızı renkte ve 10 rakamı okey ise sahte okey de sadece dizilimde gerekli olduğunda bu taş yerine kullanılır.

Kazanmanın Püf Noktası

Taşların rengi ve sayısı belli olduğundan dolayı mutlaka oyun sırasında çıkan taşlar takip edilmelidir. Bir başka detay da uzun süre aynı taşın gelmesini beklemek hatasına düşmemek olmalıdır. Bunun için mutlaka oyuna ve çıkan taşlara göre hareket edilmelidir.

Son Eklenenler