Okey Nasıl Oynanır?

Türklerin fazlasıyla sevdiği oyunlardan bir tanesi olan okeyin oynanması için kuralların net olarak bilinmesi gerekir. Okey nasıl oynanır sorusunun sorulmasının temel nedeni de budur. Oyunun kurallarının bilinmesi daha keyifli ve eğlenceli olmasına neden olur. Oyun 101 veya düz olarak adlandırılan iki tür çeşit ile anılır. Ama genel olarak okey denildiğinde ilk akla gelen düz olarak kabul edilen standart okeydir. Bunun oynanması için temelde 4 oyuncunun olması beklenir. Taşların dağıtılması için zar atılır ve ardından taşı dağıtacak olan kişinin iki kez zar atması ile okey olması gereken rakam belirlenir. Çıkan rakamın bir üst sayısı okey taşıdır.

Okey Taşı Nedir?

İlk olarak oyunu başlatacak olan kişi seçildikten sonra bu kişi iki kez zar atarak gelen sayılara karşılık gelen taşı açmak zorundadır. Attığı ilk zar 4, ikinci zar 2 geldiğinde 4. sırada yer alan ve bu sıranın ikinci taşı olan rakam en üste açık bir şekilde koyulur. Bu rakamın kırmızı 6 rakamı olduğu varsayılırsa bir üstü olan rakam kırmızı 7 oyunun elinde okey taşı olarak kabul edilir. Bu taş aynı zamanda oyun boyunca her türlü taş yerine geçer ve joker gibi kabul edilir. Elini tamamlayan ve açmak isteyen kişi bu taş ile oyunu bitirdiğinde çifte puan almış sayılır.

Oyun Kuralları Nelerdir?

Oyunun kuralı gereği taşları dağıtacak olan kişi 14 taş verirken, kendisinden bir sonra gelen kişiye bir taş fazla verir. 15 taşı olan kişi oyuna başlar.

Oyun temelde şu kurallar ile oynanır:

  • En az 3 taş yan yana dizilmek zorundadır.
  • Dizilen taşların rakamları aynı olduğunda renkleri farklı olmalıdır.
  • Renkleri aynı olduğunda ise sayılar seri şeklinde devam etmelidir.
  • Sahte okey yerde bulunan sayının yerine geçecek şekilde kullanılır.

Bu kurallar çerçevesinde kolaylıkla ve keyifle oynanması mümkün olacağından son derece iyi vakit geçirilir.

Kavramlar

Çifte gitmek elde var olan tüm taşları ikişer ve aynı rakam olacak şekilde dizmektir. Okeye dönmek ise elinizde okey varken ıskarta olarak bu taşı kullanmak ve eli bitirmektir.

Son Eklenenler