Okey Oyna

Okey Nasıl Oynanır

Türklerin fazlasıyla sevdiği oyunlardan bir tanesi olan okeyin oynanması için kuralların net olarak bilinmesi gerekir. Okey nasıl oynanır sorusunun sorulmasının temel nedeni de budur. Oyunun kurallarının bilinmesi daha keyifli ve eğlenceli olmasına neden olur. Oyun 101 veya düz olarak adlandırılan iki tür çeşit ile anılır. Ama genel olarak okey denildiğinde ilk akla gelen düz olarak kabul edilen standart okeydir. Bunun oynanması için temelde 4 oyuncunun olması beklenir. Taşların dağıtılması için zar atılır ve ardından taşı dağıtacak olan kişinin iki kez zar atması ile okey olması gereken rakam belirlenir. Çıkan rakamın bir üst sayısı okey taşıdır.

Okey Taşı Nedir?

İlk olarak oyunu başlatacak olan kişi seçildikten sonra bu kişi iki kez zar atarak gelen sayılara karşılık gelen taşı açmak zorundadır. Attığı ilk zar 4, ikinci zar 2 geldiğinde 4. sırada yer alan ve bu sıranın ikinci taşı olan rakam en üste açık bir şekilde koyulur. Bu rakamın kırmızı 6 rakamı olduğu varsayılırsa bir üstü olan rakam kırmızı 7 oyunun elinde okey taşı olarak kabul edilir. Bu taş aynı zamanda oyun boyunca her türlü taş yerine geçer ve joker gibi kabul edilir. Elini tamamlayan ve açmak isteyen kişi bu taş ile oyunu bitirdiğinde çifte puan almış sayılır.

Oyun Kuralları Nelerdir?

Oyunun kuralı gereği taşları dağıtacak olan kişi 14 taş verirken, kendisinden bir sonra gelen kişiye bir taş fazla verir. 15 taşı olan kişi oyuna başlar.

Oyun temelde şu kurallar ile oynanır:

En az 3 taş yan yana dizilmek zorundadır.
Dizilen taşların rakamları aynı olduğunda renkleri farklı olmalıdır.
Renkleri aynı olduğunda ise sayılar seri şeklinde devam etmelidir.
Sahte okey yerde bulunan sayının yerine geçecek şekilde kullanılır.
Bu kurallar çerçevesinde kolaylıkla ve keyifle oynanması mümkün olacağından son derece iyi vakit geçirilir.

Okey Kavramlar

Çifte gitmek elde var olan tüm taşları ikişer ve aynı rakam olacak şekilde dizmektir. Okeye dönmek ise elinizde okey varken ıskarta olarak bu taşı kullanmak ve eli bitirmektir.

Okey Nasıl Açılır?

Okey oynayan ve bu konuda oldukça fazla eğlenme şansı bulan insanların ilk olarak emin olmaları gereken konu temelde okey nasıl açılır sorusu olmalıdır. Okey oynamak isteyen kişilerin bilmesi gereken konulardan bir tanesi de kurallar olmalıdır. Kuralların az olması ve oldukça temel konulardan meydana gelmesi oyunun daha çok tercih edilmesine olanak tanır.

Bunun için okey taşının ne olduğu, nasıl kullanıldığı veya neden oyunun açılmasında önemli bir yeri olduğu konusunda eksik bilgi sahibi olmak oyunun gidişinin değişmesine neden olacaktır. Bundan dolayı mutlaka kurallara hakim olmak önerilir. Oyunu keyifli kılan durum kurallara göre oyunu devam ettirmenin kolay olmasıdır.

Okey Nedir?

Oyuna adını veren ve bu nedenle de önemli olan okey taşının anlamı aslında joker olarak kullanılmasından kaynaklanır.

İlk olarak nasıl belirlendiğini anlamak gerekir:

  • Oyunu ilk olarak başlatacak olan kişinin iki kez zar atması gerekir.
  • Zarların sırası sıra ve numarayı belli eder.
  • Zarlara uygun olarak rakam açılır.
  • Açılan rakamın bir üstü okey taşıdır.

Bu taşın önemi oyun boyunca taşlarınızı dizerken istediğiniz her taşın yerine kullanmanız olarak açıklanabilir. Bunun için okey taşını bulmak oyunu büyük ölçüde sizin açınızdan kolaylaştırır.

Oyunun Kuralları Nelerdir?

Oyunun en temel kuralı 14 taş ile oynanmasıdır. Her zaman fazla olan taş oyunun bitmesine neden olacak olan taştır. En az 3 taş yan yana gelecek şekilde dizilebilir. Bunun anlamı aynı renkten olacak şekilde dizildiğinde rakamların arasında sıralama olması gerektiğidir. Farklı renkler olduğunda ise sayıların aynı olması beklenir. Bu sayede rakamlar dizilir. Sahte okey adı verilen okey ise açılan okey rakamının yerine kullanılır. Yani kırmızı renkte ve 10 rakamı okey ise sahte okey de sadece dizilimde gerekli olduğunda bu taş yerine kullanılır.

Kazanmanın Püf Noktası

Taşların rengi ve sayısı belli olduğundan dolayı mutlaka oyun sırasında çıkan taşlar takip edilmelidir. Bir başka detay da uzun süre aynı taşın gelmesini beklemek hatasına düşmemek olmalıdır. Bunun için mutlaka oyuna ve çıkan taşlara göre hareket edilmelidir.

Okey Ne Zaman Açılır?

Okey oldukça eğlenceli ve keyif veren bir oyun olarak dikkat çeker. Oyunun en çok sevilmesinin nedeni ise genelde az kural ve çok temel kavramlar üzerine kurulmuş olmasıdır. Bunun için okey ne zaman açılır tarzında soruların cevaplarının bilinmesi oldukça önemlidir. Oyunu zaman içinde daha çok oynayarak kolaylıkla öğrenmeniz ve ne zaman açılacağını öğrenmeniz de söz konusu olacaktır.

Oyunun oynanması için okey adı verilen taşın belirlenmesi gerekir. Okey taşının belirlenmesi için de açılan taşlardan bir tanesi dağıtılmayan taşların arasında durur. Bu sayede okeyin sistem tarafından açılan ve yerde duran rakamın bir fazlası olduğu tüm oyuncular tarafından anlaşılır.

Kuralları Nelerdir?

Oyundan performans elde etmek ve oyunu kurallarına göre oynayarak açmak için kuralların neler olduğundan emin olmak gerekir.

Bundan dolayı bilinmesi gereken kurallar:

  • Oyuncular 14 taşı dizmek zorundadır.
  • Taşlar en az 3 tanesi yan yana gelecek şekilde dizilir.
  • Aynı renkte olanların sıra şeklinde artan sayılar olması gerekir.
  • Renkleri farklı olan taşların da rakamlarının aynı olması beklenir.
  • Sahte okey yerde bulunan okeyin yerine geçer.
  • Okey ise dizilim sırasında herhangi bir rakamın veya rengin yerine geçebilir.

Bu detaylara dikkat ederek kolaylıkla oyunu kazanmanız mümkün olur. Aynı zamanda oyunun daha eğlenceli olmasına da imkan tanımış olursunuz.

Ne Zaman Açılmalıdır?

Sistem elinizin yeterli olmadığı veya açılması için gereken dizilim sağlanmadığında buna izin vermez. Bunun için 14 taşın da kurallara uygun bir şekilde dizilmesi gerekir. Kurallara uygun olan dizilim sonunda oyuncunun elinde fazladan bir taş kalacaktır. Fazladan taşı masanın ortasındaki taşların üzerine bıraktığında el bitmiş ve oyun açılmış olur. Bu sayede kaybeden taraflardan puan düşülür.

Kazanmak Kolay Mıdır?

Oyunun kurallarına uygun olduktan sonra kazanmak için geriye sadece dikkatli olmak kalıyor. Dikkatli olan ve çıkan rakamların hangisi olduğuna dikkat eden kişiler kolaylıkla oyundan keyif alarak kazanabilirler. Oyun sırasında sürekli kilit taş beklemek yerine elinizdeki rakamları değiştirerek dizilim yapmaya çalışmak da bu konuda oldukça etkili bir yol olacaktır.

Bir cevap yazın