Okey Ne Zaman Açılır?

Okey oldukça eğlenceli ve keyif veren bir oyun olarak dikkat çeker. Oyunun en çok sevilmesinin nedeni ise genelde az kural ve çok temel kavramlar üzerine kurulmuş olmasıdır. Bunun için okey ne zaman açılır tarzında soruların cevaplarının bilinmesi oldukça önemlidir. Oyunu zaman içinde daha çok oynayarak kolaylıkla öğrenmeniz ve ne zaman açılacağını öğrenmeniz de söz konusu olacaktır.

Oyunun oynanması için okey adı verilen taşın belirlenmesi gerekir. Okey taşının belirlenmesi için de açılan taşlardan bir tanesi dağıtılmayan taşların arasında durur. Bu sayede okeyin sistem tarafından açılan ve yerde duran rakamın bir fazlası olduğu tüm oyuncular tarafından anlaşılır.

Kuralları Nelerdir?

Oyundan performans elde etmek ve oyunu kurallarına göre oynayarak açmak için kuralların neler olduğundan emin olmak gerekir.

Bundan dolayı bilinmesi gereken kurallar:

  • Oyuncular 14 taşı dizmek zorundadır.
  • Taşlar en az 3 tanesi yan yana gelecek şekilde dizilir.
  • Aynı renkte olanların sıra şeklinde artan sayılar olması gerekir.
  • Renkleri farklı olan taşların da rakamlarının aynı olması beklenir.
  • Sahte okey yerde bulunan okeyin yerine geçer.
  • Okey ise dizilim sırasında herhangi bir rakamın veya rengin yerine geçebilir.

Bu detaylara dikkat ederek kolaylıkla oyunu kazanmanız mümkün olur. Aynı zamanda oyunun daha eğlenceli olmasına da imkan tanımış olursunuz.

Ne Zaman Açılmalıdır?

Sistem elinizin yeterli olmadığı veya açılması için gereken dizilim sağlanmadığında buna izin vermez. Bunun için 14 taşın da kurallara uygun bir şekilde dizilmesi gerekir. Kurallara uygun olan dizilim sonunda oyuncunun elinde fazladan bir taş kalacaktır. Fazladan taşı masanın ortasındaki taşların üzerine bıraktığında el bitmiş ve oyun açılmış olur. Bu sayede kaybeden taraflardan puan düşülür.

Kazanmak Kolay Mıdır?

Oyunun kurallarına uygun olduktan sonra kazanmak için geriye sadece dikkatli olmak kalıyor. Dikkatli olan ve çıkan rakamların hangisi olduğuna dikkat eden kişiler kolaylıkla oyundan keyif alarak kazanabilirler. Oyun sırasında sürekli kilit taş beklemek yerine elinizdeki rakamları değiştirerek dizilim yapmaya çalışmak da bu konuda oldukça etkili bir yol olacaktır.

Son Eklenenler