Okey Oynama

Okey oyunu dört kişi ile oynanan ve oldukça keyif veren bir oyun olduğundan dolayı okey oynama konusunda oldukça fazla talep vardır. Oyunun kurallarının az olması ve stratejik davranmanın gerekli olmadığı bir oyun olmasının da etkisi fazladır. Bundan dolayı oyunun mantığını kavramak kolay olur.

Oyunda her taşın yerine geçen ve oyun başında belirlenen okey taşı vardır. Her oyunda değişkenlik gösterir. Bu taşın seçilmesinden hemen sonra yapılacak olan işlem taşların dağıtılmasıdır. Taşların dağıtılması ile 14 taşın kurallara uygun dizilmesi sağlanır. Ardından da açmak için fazladan bir taş alınır. Bu sayede oyun kazanılmış olur. Puanlar bitinceye kadar oyun bu şekilde devam eder.

Kuralları Zor Mudur?

Oyunun kuralları taşların dizilmesi ile alakalıdır. Temel seviyede bilgi sahibi olmak bile oyunun belli bir süre sonra oynanır hale gelmesine neden olur. Bu kurallara göre:

  • Taşların en az 3 tanesi yan yana dizilebilir.
  • Taşların aynı rakamdan olmasını istediğinizde renklerin farklı olması gerekir.
  • Aynı olmayan ve seri şekilde giden taşlarınız olduğunda renkler aynı olmalıdır.

Bu şekilde oyun devam ederken lazım olan taşın yerine okeyiniz olması halinde bunu da kullanabilirsiniz. Okeyin bitiş taşı olarak kullanılması durumunda rakibinizden 4 puan düşülmesine neden olursunuz.

Kavramlar Nelerdir?

Oyunla alakalı olarak bazı genel kavramlar vardır. Sahte okey olarak bilinen ve masaya açılan rakamın yerine kullanılabilen bir sayı vardır. Bunun dışında kullanılmaz. Ek olarak çifte gitmek de bir seçenektir. Bu durumda taşlarınızı ikili olarak dizebilirsiniz. Elin bitmesi halinde yine 4 puan düşülür. Ayrıca okey atmak da mümkündür. Bitiş taşınızın okey olması durumunda da aynı şekilde çift puan kazanırsınız. Kafa atmak olarak da bilinen bir durumdur.

Oyunun Kazanılması

Oyunun kazanılması zaman içinde tecrübeye göre şekillenir. Bundan dolayı mutlaka oyun sırasında çıkan sayıların neler olduğuna dikkat edilmelidir. Oyunu kazanmak kolay ve eğlenceli olacaktır. Oyunun 101, plus veya çanak tarzında adlandırılan türleri de vardır. Onların oynanması için dikkat edilen kurallar daha farklı olduğundan ayrıca araştırılması ve öğrenilmesi gerekir.

Son Eklenenler