Okey Taş Dağıtma

Okey oyunu ülkemizde en fazla oynanan taş oyunları arasındadır. Okey taş dağıtma 5’erli olarak dizilen taş kümelerinin oluşturulması ile yapılmaktadır. Okey oyununda 1’den 13’e kadar sayılar bulunmaktadır. Okeyde Sarı, Mavi, Siyah ve Kırmızı olarak dört renk bulunur. Her renkte 1’den 13’e kadar olan sayılardan ikişer tane vardır. Bunlara ek olarak okey olan sayının yerine kullanılmak üzere iki adet “Sahte Okey” taşı bulunur. Okey oyununda toplam 106 tane taş ve 1 adet zar bulunur. Okey genel olarak 4 oyuncu ile oynanır. Okey taş dağıtma ilk oyuncuya 15 taş ve diğer oyunculara 14’er tane okey taşı dağıtılarak yapılır. İlk oyuncunun bir fazla taşını atmasıyla birlikte oyun başlar.

Okey Taş Dağıtma Kuralları

Okey oyunu 4 kişinin oynadığı bir oyundur. Okey taşlarının dağıtımında zar atma yöntemi kullanılarak en yüksek zarı atan oyuncunun taş dağıtımı ile başlanır. Dağıtım saat yönünün tersi şeklinde devam ettirilir. Taş dağıtımı yapan oyuncu kendisinden sonraki oyuncuya 1 adet fazla taş verir (15 tane olur) ve fazla taşa sahip oyuncu hiç taş çekmeden elinde işine yaramayacak olan taşı atarak oyunu başlatır. İlk oyuncunun elindeki fazlalık taş çıkmadan diğer oyuncular oyuna başlayamaz. Oyun sonunda (El sonunda) fazlalık taş oynayan oyuncu bu kez taş dağıtma görevini yapar. İndirokey.net kullanarak hemen okey oynamaya başlayabilirsiniz.

Okey Taş Dizme Kuralları

Okey oyununda taşların dizilmesi renklere ve sayılara göre yapılmaktadır. Aynı renk sayıların ardışık bir şekilde dizilmesine “seri”, farklı renklerde aynı sayıların dizilmesine “erkek” denilir. Her üçlü gruba “Per” adı verilmektedir. Elin bitmesi için en az üçerli seri veya erkek perlerin olması gerekir.

Okey oyununda oluşturulan perlerden bazıları şöyledir;

  • Seri Per (Aynı Renkten) 1-2-3
  • Seri Özel Per (aynı renkten) 12-13-1
  • Seri Okeyli per (aynı rekten) 7-Okey-9
  • Erkek per (farklı renklerden) Sarı 7-Kırmızı 7- Siyah 7
  • Erkek okeyli per (farklı renklerden) Mavi 12-Okey- Kırmızı 12
  • Erkek perlerde farklı renklerden en fazla 4 taş vardır.

Okey perler arasında renge bakılmaksızın eksik olan renk ve tek bir sayı yerine kullanılır.

okey taş dağıtma ve atmanın nasıl oldugunu burası sayesinde öğrendim teşekkürler admin

Okey Taş Dağıtma - 25 Kasım 2020

Okey taşlarını dağıtmayı sayenizde öğrendim tşk ederim indir okey

meltem - 29 Kasım 2020
Son Eklenenler